štvrtok - 7. decembra, 2023
, Na školách v Martine a Ružomberku pribudli dielne aj špecializovaná učebňa
Foto/Zdroj: ŽSK

Na školách v Martine a Ružomberku pribudli dielne aj špecializovaná učebňa

V uplynulých dňoch boli slávnostne otvorené nové dielne a autodielňana Strednej odbornej školy polytechnickej v Ružomberku. Workoutové ihrisko a špecializovaná učebňa na meranie strojárskych súčiastok sú novinkou pre študentov Spojenej školy v Martine.

V Martine pribudlo wokoutové ihrisko

Vyučovanie telesnej a športovej výchovy na Spojenej škole v Martine sa stane zábavnejšie a pestrejšie o nový druh cvičenia na náradiach.Hrazdy, rebríky, lavičky či bradlo sú súčasťou moderného street-workoutového ihriska, ktorébolo podporené Žilinským samosprávnym krajom v rámci projektu „Vráťme šport do škôl.“Na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnila aj županka Erika Jurinová. ,,Som rada, že sme mohli podporiť vybudovanie nového športoviska pre mládež.Vytvoril sa nám tu moderný priestor, ktorým škola ukázala, že drží krok s dobou. Verím, že workoutové ihrisko potešísúčasných študentov školy a tých nerozhodnutých priláka,“ dodala.

Kvalitu vzdelávania martinských študentov zlepší aj nová špecializovaná učebňa strojárskej metrológie s 3D meraním. Nájdu v nejmanuálny súradnicový merací prístroj, ktorý zvláda širokú škálu meracích aplikácií. Pomocou dotykovej sondy budú môcť merať a vyhodnocovať rozmerovú aj geometrickú presnosť strojárskych súčiastok. ,,Zavedením takejto sofistikovanej technológie do vyučovacieho procesu žiaci získajú praktické zručnosti v oblasti súradnicovej metrológie. Celý proces výučby sa tým výrazne skvalitní,“ dodal riaditeľ Spojenej školy v Martine Jozef Zanovit. Špecializovaná učebňa bola zriadená s finančnou podporou Nadácie KIA Motors Slovakia.

Výraznou premenou prešli dielne v Ružomberku

Novotou dýchajú aj dielne na Strednej odbornej škole polytechnickej v Ružomberku, ktoré prešli výraznou premenou. Predchádzajúci stav budovy dielní bol nevyhovujúci. ,,Bolo potrebné vymeniť a opraviť takmer všetko. Práce trvali približne 17 mesiacov, počas ktorých sa zrekonštruovala kompletnecelá budova – vymenil sa obvodový plášť, strecha, spravili sa nové okná, rozvodya zateplenie,“ dodala županka. Do nových dielníškola presťahovala stroje z priestorov Mondi SCP,  ktoré do ukončenia rekonštrukcie slúžili pre potreby praktického vyučovania.Úplné nová je aj autodielňa. Tú pôvodnú zničil v januári tohto roku mohutný požiar. Poškodenie bolo tak rozsiahle, že ju škola musela zbúrať a postaviť náhradu.Prví automechanici v nej začali praxovaťzačiatkom novembra.

Zrekonštruované i nové priestory boli slávnostne otvorené pri príležitosti 70-tého výročia školy. Oprava dielní s vybudovaním novej autodielne stála viac ako 800-tisíc eur.

Zdroj: ŽSK

 

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Cigánsky oheň, Cigánsky oheň ponúkne koncert hudobníka svetového kalibru a ty naň môžeš vyhrať voľné vstupenky!

Cigánsky oheň ponúkne koncert hudobníka svetového kalibru a ty naň môžeš vyhrať voľné vstupenky!

V sobotu 25. novembra budú mať priaznivci živelnej, temperamentnej hudby a tanca svoj sviatok! Na …