nedeľa - 14. júla, 2024
, Nech žije divadlo! Na Oravských divadelných dňoch zahrajú i Slováci zo Srbska
Oravské divadelné dni 2017/Foto: osvetadk

Nech žije divadlo! Na Oravských divadelných dňoch zahrajú i Slováci zo Srbska

Marec na Orave už tradične patrí divadelnému dianiu. Oravské divadelné dni ako oravský festival divadla a umeleckého slova sa tento rok uskutoční 15. a 16. marca v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne, v Dome kultúry v Trstenej a v Dome kultúry v Námestove.

Divadelne plodný rok

Diváci sa môžu tešiť celkom na 13 súťažných inscenácií, ktoré predvedú oravské detské divadelné súbory, detské recitačné kolektívy, divadlo mladých a neprofesionálne divadlo dospelých. Tento rok sa Orave opäť predstavia aj krajania zo Srbska – hosťom festivalu bude Slovenské vojvodinské divadlo z Báčskeho Petrovca.

Oravské divadelné dni v sebe spájajú tri súťažné regionálne prehliadky. Prvá zo súťaží – O erb mesta Dolný Kubín – bude prebiehať 15. marca v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne. Tento rok sa datuje už 36. ročník oravskej konfrontácie súborov detskej dramatickej tvorivosti a divadla dospelých hrajúcich pre deti. O tom, že rok 2018 je na Orave naozaj divadelne plodný svedčí fakt, že divákom i porote sa predstavia súbory až v piatich programových blokoch- pozri detaily programu TU

Predstavia sa aj srbskí hostia

Súčasne so súťažou v Dolnom Kubíne sa 15. marca o 10.00 predstavia krajania zo Srbska  v Dome kultúry v Trstenej. Uvedú inscenáciu Tilda na motívy knihy Matilda od Roalda Dahla. Druhý deň festivalu – 16. marca – pokračuje regionálnou súťažou v umeleckom prednese poézie a prózy IV. a V. kategórie pod názvom Hviezdoslav Kubín. Na začiatku prehliadky sa v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne o 9.00 predstavia opäť  srbskí hostia so svojou inscenáciou Tilda.

, Nech žije divadlo! Na Oravských divadelných dňoch zahrajú i Slováci zo Srbska
Oravské divadelné dni 2017/foto:osvetadk

Treťou súťažou Oravských divadelných dní je kategória neprofesionálneho divadla dospelých, ktorá bude tento rok prebiehať v Dome kultúry v Námestove, a to 15. marca o 18:00. Prehliadka sa v hornooravskej metropole uskutoční po niekoľkoročnej prestávke, a tak veríme, že Námestovskí diváci poctia svojich divadelníkov svojou prítomnosťou. Námestovský ochotnícky súbor (NOS) si tento rok pripravil Evanjelium podľa Matúša – autorskú hru jedného zo svojich hercov – Mariána Bránického a ako to už býva zvykom u NOSákov, opäť budeme mať možnosť sledovať a počúvať autorské piesne spojené so živou hudbou priamo na javisku.

V rámci súťaže dospelých ochotníkov sa už predstavili aj ochotníci zo súboru J. Vojtaššáka v Zákamennom – predstavenie sa uskutočnilo začiatkom marca kvôli náhlej operácii jedného z hlavných protagonistov. Súbor predviedol inscenáciu Výkriky bez ozveny od Mila Urbana a ako jediné boli zastúpeníaj v súťaži divadla mladých – ako súbor Touch a ich pohybová inscenácia Na druhej strane. Oravské divadelné dni patria každoročne k vyvrcholeniu oravskej divadelnej sezóny.  Festival je mimoriadne bohatý na kvantitu i kvalitu, veríme preto, že si nájdete čas a poctíte ich svojou návštevou.

Zdroj: D. Kubíková, Oravské kultúrne stredisko

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *