piatok - 26. apríla, 2024
, O absolventov SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline majú firmy záujem
Foto: archív SOŠ Sv. Jozefa Robotníka v Žiline

O absolventov SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline majú firmy záujem

Strednú odbornú školu (SOŠ) sv. Jozefa Robotníka v Žiline navštevuje zhruba 350 žiakov v odboroch automechanik, autoelektrikár, autolakovník, autokarosár, stolár, murár a grafik digitálnych médií.

Podľa riaditeľa školy Igora Pechu získavajú žiaci profesionalitu predovšetkým počas prvých troch rokov, po ktorých dostanú výučný list. „Spoločnosť žiaka veľmi tlačí do maturitných odborov. Ale väčšia efektivita je, keď si najskôr urobí tri roky, je vyučený a potom si urobí maturitu. Naši absolventi to veľmi zužitkujú, keď idú do firiem a chcú ich využiť ako stredný manažment. Náš bývalý žiak už nielen o tej veci vie, ale vie to aj urobiť. A to je jeho veľký kredit, že si prejde tým ‚baťovským‘ systémom. Vie to urobiť, vie o tom porozprávať, vie to vysvetliť zákazníkovi,“ povedal Pecha.

„Aktívne už 15 rokov spolupracujeme s vyše dvadsiatimi regionálnymi firmami v rámci auto profesií, s 15 firmami v rámci odboru grafik digitálnych médií a v rámci stavebných odborov so šiestimi firmami v stolárstve a murárstve. Rátajú s nami a našich žiakov radi zamestnávajú. A bývalí žiaci, s ktorými sme začínali pred pätnástimi rokmi, dnes majú na starosti našich žiakov vo firmách, kde chodia na prax,“ uviedol riaditeľ SOŠ sv. Jozefa Robotníka.

Podotkol, že škola sa snaží zo žiakov vychovať nielen dobrých odborníkov, ale aj charakterných ľudí. „Je to spätná väzba od niektorých majiteľov firiem, ktorí prosia, pripravte mi charakterného človeka. Možno je kríza našej spoločnosti na úrovni charakteru, nie na úrovni odbornosti. Odbornosť si firmy dokážu doplniť, niekedy ťažšie doplnia charakterovú vlastnosť,“ zdôraznil Pecha.

Z päťdesiatich zamestnancov školy je 38 pedagogických. „Majstri sú skoro všetci naši bývalí absolventi, máme aj absolventov, ktorí si urobili vysoké školy a teraz u nás učia. A medzi týmito všetkými nás pôsobí sedem saleziánov – ľudí, ktorí sú rehoľníci a sú viac-menej na plný úväzok pre výchovu a vzdelávanie. Chceme našim mladým slúžiť prostredníctvom pripravených pedagógov, preto sa snažíme na úrovni prípravy, vzdelávania a formácie. Don Bosco chcel byť vždy na čele pokroku a toto je našim motorom, napredovať v týchto veciach,“ uzavrel riaditeľ SOŠ sv. Jozefa Robotníka.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *