streda - 24. apríla, 2024
, Osem škôl v ŽSK bude odteraz o niečo bezpečnejších

Osem škôl v ŽSK bude odteraz o niečo bezpečnejších

Až 371 škôl sa prihlásilo do 2. ročníka projektu Záchrana som ja. Školské kolektívy prvého stupňa pripravili práce na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách.

Čo všetko školy získali?

Z nich porota vybrala finálnych 50 škôl, ktoré vyhrali automatický externý defibrilátor, zážitkové kurzy prvej pomoci pre prvý stupeň a certifikovaný kurz prvej pomoci pre pedagogický zbor. „Tento rok bolo rozhodovanie veľmi ťažké, všetky prihlásené práce mali vysokú úroveň. Deti aj s učiteľmi pripravili naozaj kreatívne práce, dokonca sme dostali aj videá či pesničky. Pri hodnotení porota prihliadala nielen na originálnosť, ale aj na mieru zapojenia sa detí do procesu tvorby a posudzovala aj vek detí,” hodnotí 2. ročník riaditeľka Falck n.o. a koordinátorka projektu Jana Mračnová.

Ide o školy:

Spojená škola internátna Mičurova, Bytča
ZŠ a MŠ Liesek Staničná, Liesek
ZŠ a MŠ Závodie Školská, Žilina
ZŠ a MŠ Liptovskáý Ján Starojánska ulica, Liptovský Ján
ZŠ Valča 038 35 Valča
ZŠ Jozefa Krónera 25, 036 01 Martin
ZŠ a MŠ Liptovská Osada Školská, Liptovská Osada
ZŠ Karpatská, Žilina

Čo sa deti naučia v rámci kurzu?

Okrem toho, že až 8 škôl v rámci Žilinského kraja dostane AED, tak sa s ním aj oboznámia v rámci kurzu prvej pomoci. Taktiež sa naučia ako ošetriť rôzne typy zranení, ktoré sa im môžu stať v škole a v jej okolí a s inštruktormi sa budú zaoberať i prevenciou pred týmito zraneniami a bezpečnosťou cestnej premávky. Spoločne si nasimulujú aj dopravnú nehodu, aby sa deti naučili, ako v takejto situácii zareagovať a zavolať pomoc. V rámci celého kurzu nebude chýbať ani reálna sanitka.

Cieľom projektu je vrátiť tému prvej pomoci na základné školy. Vzdelávať žiakov v oblasti prvej pomoci, záchrany života a prevencie pred úrazmi. Ide o projekt, ktorý je vstupnou bránou k šíreniu osvety v tejto oblasti a návratom k jednoduchým, ale veľmi dôležitým krokom prvej pomoci, ale aj základným morálnym hodnotám – pomáhať je ľudské. Nosným pilierom projektu bola súťaž s tematikou prvej pomoci, záchrany života, prevencie pred úrazmi a bezpečnosti na cestách. Do súťaže sa mohli prihlásiť všetky triedy 1. stupňa
ZŠ.

Zdroj: TS Falck Emergency

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …