nedeľa - 16. júna, 2024
, Pediatrická ortopédia žilinskej nemocnice oslavuje dvadsiatku

Pediatrická ortopédia žilinskej nemocnice oslavuje dvadsiatku

Pediatrická ortopédia existuje vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline už dvadsať rokov. Oddelenie je zamerané predovšetkým na operačnú liečbu ortopedicky chorých detí. Za toto obdobie tu lekári uskutočnili viac ako 15 tisíc operačných výkonov.

„Pokiaľ ide o operačnú liečbu deformít chrbtice, začali sme v roku 2004, kedy sme operovali prvé štyri skoliózy. Dnes ich je viac ako 1097,“ uviedol primár pediatrickej ortopédie a vedúci lekár spondylochirurgie Juraj Popluhár. Medzi priority oddelenia patrí i možnosť hospitalizovať rodiča spolu s dieťaťom, pričom jeho prítomnosť výrazne pomáha zvládnuť pooperačné obdobie dieťaťa. Na oddelení pracuje v súčasnosti sedem lekárov a súčasťou tímu je 28 pracovníkov.

Jednou z hlavných činností oddelenia je včasná diagnostika vrodeného vykĺbenia bedrového kĺbu. „V roku 1992 sme v rámci celého Slovenska zaviedli do praxe metodiku sonografického skríningu tejto vrodenej chyby a boli sme spoluautorom tvorby koncepcie pre túto oblasť. Skríning sa vykonáva v treťom týždni života dieťaťa. Vďaka včasnej diagnostike v našom regióne prakticky vymizli prípady, kde bolo potrebné operovať následky po DDH. Operované prípady sú takmer výlučne prípady detí z iných regiónov,“ doplnil Popluhár. Veľkú skupinu operovaných tvoria i deti s detskou mozgovou obrnou. Odstraňovanie, alebo zmierňovanie ortopedických následkov DMO je veľmi dôležité z hľadiska reedukácie postoja a pohybu.

zdroj: Viera Jurčiová, hovorkyňa FNsP Žilina

foto: zdroj

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *