sobota - 18. mája, 2024
, V Žilinskom kraji zostáva mimoriadna situácia v siedmich obciach
Ilustračné foto:pixabay.com

V Žilinskom kraji zostáva mimoriadna situácia v siedmich obciach

V Žilinskom kraji klesol počet obcí so snehovou kalamitou na sedem. Mimoriadnu situáciu odvolalo sedem obcí z okresu Námestovo – Rabčice, Novoť, Sihelné, Oravská Polhora, Oravské Veselé, Oravská Lesná a Mútne.

Informoval o tom vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý. Mimoriadna situácia trvá v Terchovej, Belej a Lutišiach v okrese Žilina a v Skalitom, Čiernom, Svrčinovci a Novej Bystrici v okrese Čadca. Územie Žilinského kraja zasiahlo uplynulý týždeň intenzívne sneženie. Následkom zlých poveternostných podmienok a hustého sneženia kolabovala doprava, na cestách dochádzalo k nehodovým udalostiam, tvorili sa kolóny a viaceré samosprávy mali problémy s odpratávaním snehu či sprejazdnením ciest. Počet samospráv v kraji, ktoré v dôsledku snehovej kalamity vyhlásili počas minulého týždňa mimoriadnu situáciu, sa vyšplhal na 17.

Zvýšená lavínová hrozba platí vo Vysokých a Západných Tatrách

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, platí vo Vysokých a Západných Tatrách. Vo Fatrách a Nízkych Tatrách prevláda mierna hrozba – druhý stupeň. Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby informoval, že vo Vysokých a Západných Tatrách hrozí uvoľnenie lavín už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch.

Počas poslednej periódy sneženia napadlo do 120 centimetrov nového prachového snehu. Vietor ho prefúkol na záveterné strany pohorí južných, juhovýchodných a východných orientácií. Severné a severozápadné expozície sú vyfúkané do tvrdého podkladu. „Vyskytovať sa môžu hlavne doskové lavíny zo suchého snehu. Nebezpečenstvo je koncentrované nad pásmo lesa, kde bol výraznejší vplyv vetra a do strmých žľabov, v ktorých sa nachádzajú nebezpečné dosky, preveje a vankúše. Nízke teploty neprispievajú k stabilizácii snehovej pokrývky. Prichádza však mierne oteplenie, to situáciu postupne stabilizuje. Veľké samovoľné lavíny neočakávame,“ priblížil.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …