nedeľa - 19. mája, 2024
, Ružomberské papierne pokračujú s investíciou do stroja na kartón
Ilustračné foto

Ružomberské papierne pokračujú s investíciou do stroja na kartón

Papierenská spoločnosť v Ružomberku oznámila, že bude pokračovať v investícii do nového stroja na kartónový papier s bielym povrchom s ročnou kapacitou 300.000 ton. Stalo sa tak po získaní posledných nevyhnutných povolení. Očakávaný začiatok výroby je koncom roka 2020.

Stroj bude vyrábať nový, ekologický druh obalového papiera – kartón s bielym povrchom. Ten kombinuje pevnosť, možnosť potlače a vzhľadové výhody bieleho povrchového papiera z celulózy s ekonomickými výhodami recyklovanej spodnej vrstvy papiera. Celkové náklady na projekt predstavujú  340 miliónov eur. „Výhodou stroja je jeho blízkosť k ‚stávajúcemu‘ podniku a tým aj miestu výroby bielenej celulózy z listnatého dreva. To zabezpečuje nákladovú výhodu, ktorú je ťažké replikovať. Kartónový papier s bielym povrchom sa zameriava na rastúce trhy obalov s bielym povrchom, akými sú obaly pre maloobchod, marketing v mieste predaja, balenia na mieru, elektronické obchodovanie, spotrebiteľský tovar s dlhou životnosťou a iné špecializované použitia,“ vysvetlil manažér pre komunikáciu spoločnosti Ľubomír Čech.

Súbežne realizovaná modernizácia celulózky v tomto podniku pokračuje podľa plánu a jej nábeh sa chystá na koniec roka 2019. „Táto modernizácia odstráni úzke miesta vo výrobe celulózy s nárastom 100.000 ton ročne, ktoré budú pripojené k výrobe obalového papiera v čase po nábehu nového papierenského stroja,“ objasnil Čech.

Výkonný riaditeľ Mondi Group Peter Oswald k investícii uviedol, že poskytuje výnimočnú príležitosť pre Mondi na využitie nákladovej výhodnosti slovenského závodu na doplnenie portfólia a na obslúženie rastúceho trhu inovatívnymi a udržateľnými riešeniami v oblasti obalov.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …