pondelok - 8. augusta, 2022
, Samosprávy i neziskové združenia majú opäť šancu získať dotácie z fondov Európskej únie
Foto: ŽSK

Samosprávy i neziskové združenia majú opäť šancu získať dotácie z fondov Európskej únie

Samosprávy i neziskové združenia majú opäť šancu získať dotácie z fondov Európskej únie. Výzva je vyhlásená pre mikroprojekty uchádzajúce sa o poskytnutie finančných prostriedkov  z Programu Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Na podporu aktivít a rozvoj v slovensko-poľskom pohraničí môže byť prerozdelených takmer 800-tisíc eur. Uzávierka žiadostí je 31. júla 2019.

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v spolupráci so Združením Región Beskydy vyhlásil dve výzvy na mikroprojekty. „Program cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko-Slovensko 2014-2020 umožňuje prijímateľom ľahší prístup k realizácii mikroprojektov, ktoré inovatívnym spôsobom prehlbujú spoluprácu poľsko-slovenského pohraničia. Prispieva sa tak k ochrane a rozvoju prírodného a kultúrneho dedičstva daného územia,“ informovala Silvia Habovštiaková z Odboru regionálneho rozvoja ŽSK. Ako dodala, aktuálne bola vyhlásená IV. a V. výzva so zameraním na ochranu a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva cezhraničného územia, ako aj na rozvoj cezhraničného a celoživotného vzdelávania.

Program cezhraničnej spolupráce trvá už šiesty rok

Program cezhraničnej spolupráce INTERREG V-A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020 trvá už šiesty rok. Za ten čas sa zrealizovalo veľa atraktívnych mikroprojektov, napríklad vyhliadkové veže v obciach Divinka, Novoť, či Ujsoly. Okrem projektov na vybudovanie rozhľadní však môžu záujemcovia podávať projekty napríklad  na vybudovanie turistických chodníkov alebo cyklotrás, modernizáciu drevenej architektúry či muzeálnych objektov, ako i na výmenné stáže pre študentov. Nápadom sa medze nekladú, obmedzené sú  len výškou výdavkov. Tá sa pohybuje od 70 (pri individuálnom mikroprojekte) do 140- tisíc eur (pri spoločnom mikroprojekte). Mikroprojekty sú spolufinancované z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) vo výške maximálne 85 percent oprávnených nákladov. Realizácia mikroprojektu nesmie trvať viac ako 12 mesiacov.

Žiadosti o poskytnutie finančného príspevku môžu predkladať mestá, obce, združenia samosprávnych jednotiek, neziskové organizácie podporujúce regionálny rozvoj, priemyselné a obchodné komory a iné subjekty. Žiadosti o príspevok treba doručiť najneskôr do 31.júla 2019 do 15. hodiny

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rajecká Anča, Rajecká Anča vyrazí zo Žiliny do Rajca už po dvanásty raz

Rajecká Anča vyrazí zo Žiliny do Rajca už po dvanásty raz

Obľúbené jazdy na historických motorových vlakoch sa budú konať aj tento rok.  Podujatie organizuje Považské …