streda - 24. apríla, 2024
, Ste (ne)spokojní s prácou martinských úradníkov? Ohodnoťte ich!

Ste (ne)spokojní s prácou martinských úradníkov? Ohodnoťte ich!

Stalo sa to každému. Prídeme na mestský úrad a chceme vybaviť trvalý pobyt, zaplatiť daň za psa či vybaviť si na matrike kópiu rodného listu. A na úrade narazíme na skostnatenosť či neochotu mestského úradníka.

Mesto Martin sa ako prvé na Slovensku rozhodlo zaviesť unikátny hodnotiaci systém Staffino. Cez mobilnú aplikáciu či web občania mesta môžu priamo vedeniu mesta napísať, čo si myslia o konkrétnych úradníkoch – poukázať na problémy pri jednaní a naopak, vyzdvihnúť prácu tých, ktorí prácu robia svedomito. V krátkom čase sa k mestu Martin pripojilo aj mesto Trnava.

Martinčania a Trnavčania môžu cez Staffino hodnotiť odbornosť a prístup úradníkov, ich rýchlosť pri vybavovaní problémov či celkový dojem z fungovania mestského úradu. Na pochvaly a pripomienky občanom Martina cez Staffino odpovie primátor Andrej Hrnčiar: „Denne sa na úrade premelú stovky ľudí. A stať sa môže čokoľvek. Chceme vedieť ako prví, ak bol Martinčan nespokojný a chceme to riešiť. Chceme vedieť, kto a v čom je dobrý a nebojíme sa počuť, v čom práca úradníkov kríva. Len tak môžeme servis na úrade skvalitniť.“

Úrady by mali slúžiť občanom a nie naopak. Toto pravidlo však neplatí všade. Slováci úradníkom dlhodobo nedôverujú a byrokraciu považujú za jeden z najvážnejších celospoločenských problémov.

V systéme hodnotenia personálu sú už stovky najrozličnejších prevádzok, čoskoro okrem mesta pribudne dokonca aj fakultná nemocnica. „Boli sme milo prekvapení prístupom vedenia mesta Martin a Trnava. Hodnotenie úradníkov je omnoho citlivejšie ako trebárs hodnotenie čašníkov či predavačov. Tím okolo primátora Hrnčiara a Bročku len dokazuje, že sa nebojí blízkeho kontaktu s občanmi. Ten môže odhaliť príjemnú či nepríjemnú pravdu o fungovaní úradníkov. Sme zvedaví, aké výsledky dosiahne mesto v priebehu troch mesiacov a čo sa podarí na mestskom úrade zlepšiť. Veríme, že energia vedenia mesta zbierať hodnotenia v priebehu času nepoklesne,” hodnotí spoluprácu spoluzakladateľ hodnotiaceho systému Staffino Tomáš Rosputinský.

Mesto Martin je podľa štatistík mimovládnej organizácie Transparency International Najtransparentnejším mestom na Slovensku za rok 2014 a dostalo celkovú známku A-. Na druhom mieste skončila Prievidza a na treťom Rožňava. To, že vedenie mesta Martin teraz umožňuje občanom hodnotiť prácu úradníkov cez Staffino, tento fakt len potvrdzuje.

, Ste (ne)spokojní s prácou martinských úradníkov? Ohodnoťte ich!

Hodnotiaci systém Staffino bol inšpirovaný zážitkami s príjemnou a nepríjemnou obsluhou zakladateľov asi pred rokom a pol. Systém Staffino sa v jeseni minulého roka stal víťazom najprestížnejšej súťaže slovenských inovatívnych technologických projektov Startupawards.sk. Rýchle napredovanie nápadu do celonárodných rozmerov hodnotí pozitívne aj prezidentka Startupawards.sk Michaela Jacová.

„Je skvelé vidieť, že to, čo pred rokom začalo ako skromný nápad, teraz pomáha zlepšiť Slovensko. Staffino našlo svoju cestu k tisíckam Slovákov, od reštaurácií, obchodov, bánk či čerpačiek až do prostredia, kde skutočne ukáže svoj prínos. Tešíme sa aj z odhodlania primátorov miest Martin a Trnava a veríme, že týmto inovácie na štátnej či samosprávnej úrovni len začínajú.“

Autor: Mesto Martin
Foto: Matej Somr

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *