sobota - 27. apríla, 2024
, Turčianska galéria má za sebou návštevu delegácie z Bieloruska

Turčianska galéria má za sebou návštevu delegácie z Bieloruska

Vo štvrtok 24 júna Turčiansku galériu navštívila  skupina umelcov a vzácnych hostí z Bieloruska, ktorú viedol veľvyslanec a diplomat Marián Servátka. Na pôde galérie ich privítala Zuzana Kmeťová, riaditeľka Odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK, Slavomír Tomka, poslanec MsZ Martin a predseda komisie kultúry a Ľubomír Kraľovanský, riaditeľ TG.

V roku 1935 delegácia umelcov Sovietskeho zväzu prišla na pozvanie československej strany na Slovensko v rámci rozvíjania kultúrnych vzťahov. V delegácii bol aj bieloruský básnik Janko Kupala. Navštívili Bratislavu, Svätý Jur, Piešťany, Vysoké Tatry a Ždiar. Projekt Po stopách Janka Kupala vznikol  v rámci spolupráce Spolku slovenských spisovateľov a Štátneho literárneho  múzea Janka Kupalu v Minsku.  Mesto Martin pred 80 rokmi v programe nebolo, ale teraz ho navštívili ako centrum kultúry Slovákov a sídlo mnohých kultúrnych inštitúcií. Bieloruskú delegáciu tvorili významné osobnosti súčasného kultúrneho a spoločenského života, ktorú viedla Alena Ľaškovič, riaditeľka Štátneho literárneho múzea Janka Kupalu v Minsku. Ďalej v delegácii boli Anatolij Butevič – námestník predsedu Bieloruského fondu kultúry, Mikola Trus – vedúci Katedry bieloruskej filológie Bieloruskej štátnej technologickej univerzity, novinári, spisovatelia a kultúrni pracovníci.

„Predstavili sme im mesto Martin, jej inštitúcie a prostredníctvom výstavy Pocta Galandovi sme im predstavili galériu a jej činnosť. Prejavili záujem o vzájomnú spoluprácu v rámci výtvarného umenia, nakoľko  mnohí výtvarníci Bieloruska vyrástli práve na slovenskej grafike.  Aj keď ich pobyt v Martine bol časovo obmedzený, vyjadrili poklonu a úctu kultúrnemu Martinu, ktorý v minulosti zohral významnú úlohu. Radi sa k nám znovu vrátia,“ prezradil Ľubomír Kraľovanský, riaditeľ TG.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *