štvrtok - 30. marca, 2023
, Turčianska galéria má za sebou návštevu delegácie z Bieloruska

Turčianska galéria má za sebou návštevu delegácie z Bieloruska

Vo štvrtok 24 júna Turčiansku galériu navštívila  skupina umelcov a vzácnych hostí z Bieloruska, ktorú viedol veľvyslanec a diplomat Marián Servátka. Na pôde galérie ich privítala Zuzana Kmeťová, riaditeľka Odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK, Slavomír Tomka, poslanec MsZ Martin a predseda komisie kultúry a Ľubomír Kraľovanský, riaditeľ TG.

V roku 1935 delegácia umelcov Sovietskeho zväzu prišla na pozvanie československej strany na Slovensko v rámci rozvíjania kultúrnych vzťahov. V delegácii bol aj bieloruský básnik Janko Kupala. Navštívili Bratislavu, Svätý Jur, Piešťany, Vysoké Tatry a Ždiar. Projekt Po stopách Janka Kupala vznikol  v rámci spolupráce Spolku slovenských spisovateľov a Štátneho literárneho  múzea Janka Kupalu v Minsku.  Mesto Martin pred 80 rokmi v programe nebolo, ale teraz ho navštívili ako centrum kultúry Slovákov a sídlo mnohých kultúrnych inštitúcií. Bieloruskú delegáciu tvorili významné osobnosti súčasného kultúrneho a spoločenského života, ktorú viedla Alena Ľaškovič, riaditeľka Štátneho literárneho múzea Janka Kupalu v Minsku. Ďalej v delegácii boli Anatolij Butevič – námestník predsedu Bieloruského fondu kultúry, Mikola Trus – vedúci Katedry bieloruskej filológie Bieloruskej štátnej technologickej univerzity, novinári, spisovatelia a kultúrni pracovníci.

„Predstavili sme im mesto Martin, jej inštitúcie a prostredníctvom výstavy Pocta Galandovi sme im predstavili galériu a jej činnosť. Prejavili záujem o vzájomnú spoluprácu v rámci výtvarného umenia, nakoľko  mnohí výtvarníci Bieloruska vyrástli práve na slovenskej grafike.  Aj keď ich pobyt v Martine bol časovo obmedzený, vyjadrili poklonu a úctu kultúrnemu Martinu, ktorý v minulosti zohral významnú úlohu. Radi sa k nám znovu vrátia,“ prezradil Ľubomír Kraľovanský, riaditeľ TG.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, V zápase plného zvratov sa z víťazstva tešila Trnava. Stav série je opäť vyrovnaný

V zápase plného zvratov sa z víťazstva tešila Trnava. Stav série je opäť vyrovnaný

V štvrtom zápase štvrťfinálovej série SHL Martin nestačil na hostí z Trnavy. Po dvoch tretinách …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *