piatok - 26. apríla, 2024
, Vpáčený hrudník operujú v UNM unikátnou metódou ako prví na Slovensku
Foto: UNM

Vpáčený hrudník operujú v UNM unikátnou metódou ako prví na Slovensku

Vpáčený hrudník je vrodené ochorenie, ktoré je charakteristické tým, že hrudná kosť je poklesnutá smerom dovnútra a hrudná stena má lievikovitý tvar. Ochorenie postihuje prevažne mužskú časť populácie a najviac sa zvýrazňuje v období dospievania počas rýchleho rastu. Ak má pacienti veľmi výraznú deformitu hrudníka a zároveň aj zdravotné ťažkosti, je vhodná operačná liečba.

V Univerzitnej nemocnici Martin počas roka operujú zhruba 10 až 12 takýchto pacientov. Klinika detskej chirurgie UNM zavádza v súčasnosti ako prvá na Slovensku najmenej invazívnu operačnú metódu, tzv. pectus up. Operuje sa cez malú ranu nad hrudnou kosťou, cez ktorú sa zavedie kovová dlaha pod svaly hrudníka nad hrudnú kosť, oprie sa o rebrá, hrudná kosť sa vytiahne k dlahe a upevní sa skrutkami. „Táto metóda má tú výhodu, že nevstupujeme dnu do hrudníka, ako je to pri inej miniinvazívnej metóde. Na rozdiel od „otvorenej“ korekcie  nie je nutné odstraňovať deformované rebrové chrupavky. Operačná rana je veľmi malá a kovová dlaha, ktorá vytiahne deformitu hrudníka, sa umiestňuje nad hrudnú kosť, pod svalovú vrstvu. Hospitalizácia pacienta je tým pádom oveľa kratšia, tak ako aj samotná rekonvalescencia,“ vysvetlil výhody novej operačnej metódy prednosta Kliniky detskej chirurgie UNM MUDr. Marián Molnár, PhD., MBA.  Ako doplnil,  efekt tejto operačnej liečby je vidieť rovnako ihneď po operácii, pacientovi navyše po nej ostane len malá jazva na hrudníku.

„Pri tejto technike vieme hneď od začiatku úplne vylúčiť lieky na tlmenie bolesti. Najdôležitejšou špecifikáciou tejto metódy je, že do hrudníka nevstupujeme z vnútra, ale z vonka, čím chránime pred možným poškodením dôležité orgány, ako napríklad pľúca či srdce,“ vysvetlil biomechanický inžinier Pau Moliné, zástupca zahraničnej firmy, ktorá stojí za vývojom novej operačnej techniky. Po troch rokoch dokáže hrudník správny tvar držať aj bez pomoci dlahy, ktorá sa vyberie cez tú istú ranu, cez ktorú sa zavádzala.

Deformity hrudníka spôsobujú pacientom kvôli kozmetickému vzhľadu hlavne sociálny diskomfort. Väčšine pacientov začne práve počas puberty vadiť, ako ich hrudník vyzerá a majú ostych vyzliecť sa na verejnosti. Problém pre nich môže byť aj návšteva kúpaliska, či prezliekanie v šatni pred inými ľuďmi. „Niektorí pacienti majú okrem psychického problému aj zdravotné ťažkosti, najmä skrátenie dychu, kvôli čomu nevládzu športovať či netolerujú dobre fyzickú námahu,“ doplnil MUDr. Marián Molnár. Takýto problém mal aj 17-ročný Šimon Bago, ktorý bol jedným z prvých pacientov, ktorých novou operačnou metódou na Klinike detskej chirurgie operovali. „Tlačí mi to na pľúca, mám tak menší objem a zadýchavam sa rýchlejšie ako ostatní. Keď som bol na kúpalisku, videl som, že na mňa ľudia divne pozerali. Celkom sa aj teším, ako si po operácii dám obtiahnuté tričko a prejdem sa po meste,“ povedal pred operáciou mladý pacient.

Pre pacientov s vpáčeným hrudníkom, ktorých stav si vyžaduje operačný zákrok, je vhodný termín operácie po dosiahnutí veku 15 rokov. U mladších pacientov je vhodná konzervatívna liečba pomocou podtlakového zvonu a aktívna rehabilitácia.

Zdroj: UNM

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …