utorok - 18. júna, 2024
, Žilina je najaktívnejšou samosprávou v oblasti mobility
Zástupcovia mesta Žilina prebrali ocenenie v kategórii Aktívna samospráva.

Žilina je najaktívnejšou samosprávou v oblasti mobility

Zástupcovia žilinskej radnice si v Banskej Bystrici prevzali unikátne ocenenie celonárodnej súťaže Európsky týždeň mobility (ETM) 2018. Mesto Žilina triumfovalo v kategórii Aktívna samospráva.

Členovia hodnotiacej komisie ocenili okrem počtu pripravovaných a zrealizovaných opatrení v meste aj aktivity počas kampane ETM 2018, ale hlavne systematickú prácu pri hľadaní možností, ako znižovať emisie v meste a podporovať čisté formy dopravy. Mesto vypracovalo Akčný plán nízkouhlíkovej mobility, ktorý podporuje nízkoemisné zóny a zóny s obmedzenou dopravou, no zameriava sa i na parkovanie, verejnú dopravu, cyklodopravu, pešiu dopravu a elektromobilitu. V meste prebieha výstavba cyklotrasy V6 spájajúcej sídliská Solinky a Vlčince a pribudlo ďalších 84 kusov cyklostojanov, servisné stojany a bikeboxy pre úschovu bicyklov. Oddelenie mobility na žilinskom mestskom úrade je podľa odbornej komisie navyše ukážkovým príkladom dobrej praxe pre ostatné samosprávy.

Žilina sa do súťaže v rámci Európskeho týždňa mobility zapojila s viacerými zaujímavými aktivitami, či už kampaňou Do práce na bicykli 2018, vybudovaním Pumptrackovej dráhy na Vodnom diele, vypracovaním akčného plánu nizkouhlíkovej mobility či prípravou bikesharing systému. Jednotlivé aktivity hodnotila odborná komisia Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá následne zo všetkých prihlásených samospráv vybrala víťazov.

„Ocenenie aktívnej samosprávy je dôkazom, že sa v našom meste čoraz viac využíva bicykel ako ekologická forma dopravy a že sa nám darí vytvárať vhodné podmienky pre jej ďalší rozvoj,“ uviedol žilinský primátor Igor Choma.

V roku 2014 bodovala v kategórii Efektívne trvalé opatrenie a o rok neskôr v kategórii Aktívna samospráva.

Zdroj a foto: mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …