štvrtok - 20. júna, 2024
, Žilinčanom vraj v peňaženkách zostáva najviac

Žilinčanom vraj v peňaženkách zostáva najviac

Podľa prieskumu pre spoločnosť Home Credit Slovakia viac ako 320 eur zostáva na účte iba 11 % Slovákov, medzi ktorými vedú Žilinčania.

Slovákom po odpočítaní nevyhnutných nákladov koncom mesiaca veľa nezostane. Väčšine ani 160 eur. Viac ako 320 eur však zostáva najmä ľuďom v Žiline a okolí. Vyplýva to z prieskumu firmy Ipsos, ktorý robila v auguste pre spoločnosť Home Credit Slovakia. Podľa neho totiž až 65 % opýtaných Slovákov zostane na účte menej ako 160 eur, pričom v tejto skupine je najviac obyvateľov Košického kraja. Do 320 eur zostane 24 % opýtaných, a to najmä ľuďom z Trnavského kraja.

Bratislavčania sú až na druhej priečke

Viac ako 320 eur potom zostáva na účte iba 11 % Slovákov, medzi ktorými vedú Žilinčania. Hlavné mesto sa umiestnilo až na druhej priečke. Podľa analytika spoločnosti Home Credit Slovakia Michala Kozuba je totiž Bratislava drahá a životné náklady na bývanie, stravu aj oblečenie sú vyššie ako v ostatných regiónoch. „Ľudia tu majú aj tendenciu viac utrácať za spotrebné veci alebo viac cestovať,“ dodal.

Vôbec najhoršia šanca nasporiť si je podľa očakávania v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. „Napríklad v Trenčianskom kraji až 17 % opýtaných neušetrí viac ako dvadsať eur mesačne. Možností nájsť si tu prácu je minimum, čo sa samozrejme prejavuje na rodinných rozpočtoch,“ tvrdí Kozub.

Slováci si rozpočet aj výdavky viac plánujú

Z prieskumu tiež vyplynulo, že Slováci si dávajú pozor na rodinný rozpočet a svoje výdavky viac plánujú. Až 89 % opýtaných totiž uviedlo, že má prehľad o tom, koľko im na konci mesiaca na účte zostane. Ľudia sa totiž naučili kontrolovať svoj účet pravidelne, viac ako desatina opýtaných dokonca denne. Zrejme ich k tomu núti predovšetkým ich finančná situácia. Až 83 % Slovákov sa totiž za posledný rok museli pred niektorou z výplat uskromňovať.

autor: sita, foto: webnoviny.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *