piatok - 24. mája, 2024
, Žilinská župa pokorila kultúrny milión

Žilinská župa pokorila kultúrny milión

Rok 2016 bol pre Žilinskú župu rekordným. Hrady, múzeá, prírodné expozície, galérie a knižnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) prilákali v minulom roku 1,7 mil. návštevníkov. Žilinský kraj ponúka kultúrne pamiatky a unikátne miesta plné zážitkov pre všetky vekové kategórie.

Informoval o tom žilinský župan Juraj Blanár s tým, že ŽSK má v pôsobnosti 22 kultúrnych organizácií, o ktoré sa kraj stará vo všetkých župných regiónoch. „Minulý rok sme si počas letnej sezóny dali za cieľ prekročiť hranicu milión návštevníkov a po vyhodnotení môžeme konštatovať, že toto číslo sme takmer zdvojnásobili,“ uviedol predseda ŽSK.

Podľa slov Juraja Blanára je Žilinská župa hneď po hlavnom meste Slovenska druhým najnavštevovanejším krajom. „Ponúkame tradičné kultúrne pamiatky i unikátne miesta plné zážitkov pre všetky vekové kategórie. V každom regióne si nadšenci nájdu to svoje, a preto každoročne do tejto oblasti investujeme milióny eur a vytvárame nové možnosti pre kultúrny turizmus,“ doplnil žilinský župan.

ŽSK v tohtoročnom župnom rozpočte prerozdelil do kultúry 7,7 mil. eur a obnova čaká viacero hradov, múzeí a galérií. „V Žilinskom kraji si v roku 2016 udržal prvenstvo obľúbenosti Oravský hrad s jedinečnými expozíciami pohrebných textílií rodiny Turzovcov, nasledoval novootvorený Budatínsky hrad s priľahlým parkom i zrekonštruovanou barokovou kaplnkou a hrad Strečno, so stredovekou dedinou Paseka,“ priblížila riaditeľka odboru kultúry Miroslava Ševčíková-Šumská. Z každoročných prírodných expozícií je vyhľadávané najmä Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke a Historická lesná úvraťová železnica spájajúca z oboch strán Kysuce i Oravu.

Najnavštevovanejšou galériou v ŽSK sa v minulom roku stala Oravská galéria v Dolnom Kubíne, ktorá je zároveň držiteľkou ocenenia Galéria roka 2015. „Jej najväčším lákadlom je expozícia na Slanickom ostrove umenia nachádzajúcom sa uprostred Oravskej priehrady. Umelecký zážitok však ponúkajú aj naše galérie v Žiline, Liptovskom Mikuláši, Martine a Oščadnici, spolu s Oravskou galériou si ich priestory prišlo pozrieť viac ako 163-tisíc milovníkov umenia,“ informovala M. Ševčíková-Šumská.

V pôsobnosti župy sú taktiež knižnice, známe Slovenské komorné divadlo v Martine, prvé profesionálne bábkové divadlo na Slovensku nachádzajúce sa v Žiline a aj krajská hvezdáreň. „Prostredníctvom našich inštitúcií rozvíjame a podporujeme kultúru v župných regiónoch. Nejde však iba o prilákanie zahraničných turistov, ale predovšetkým o udržiavanie a šírenie tradícií medzi našimi obyvateľmi. V Žilinskom kraji máme úžasné dedičstvo, ktoré nám tu zanechali predkovia, mali by sme ho preto chrániť a uchovávať pre ďalšie generácie,“ uzavrel J. Blanár.

zdroj: Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *