piatok - 26. apríla, 2024
, Martinčania vyhlasujú zbierku. Pomôžete osvetliť Slovenské národné múzeum?

Martinčania vyhlasujú zbierku. Pomôžete osvetliť Slovenské národné múzeum?

Slovenské národné múzeum v Martine patrí k najvýznamnejším kultúrnym inštitúciám na území Slovenskej republiky. Občianske združenie METRO v spolupráci s miestnymi organizáciami pripravilo zbierku na obnovu osvetlenia fasády múzea.

Prečo podporiť projekt?

Po spustení osvetlenia bude vidno budovu až od pešej zóny tak, ako to bolo plánované v historickom projekte z roku 1929. Vznik, vývoj, činnosť a budovanie zbierkového fondu SNM v Martine sú úzko spojené s pôsobením významných osobností našich národných dejín konca 19. storočia – Andreja Kmeťa, Andreja Halašu, Jána Petrikovicha či Karola A. Medveckého. Predovšetkým zásluhou Andreja Kmeťa bola v apríli 1893 založená Muzeálna slovenská spoločnosť, ktorej centrálnym a programovým cieľom bolo práve vytvorenie národného múzea.

Slovenské národné múzeum v Martine je  najväčšou a najstaršou organizačnou zložkou Slovenského národného múzea. Od roku 2004 tvorí SNM v Martine šesť múzeí a spolu spravuje takmer trištvrte milióna zbierkových predmetov. Aj toto sú dôvody, prečo podporiť zbierku, ktorú občianske združenie METRO nazvalo výstižným názvom –„Rozsvieť múzeum“.

, Martinčania vyhlasujú zbierku. Pomôžete osvetliť Slovenské národné múzeum?

Účelom zbierky je osvetliť fasádu hlavnej budovy Slovenského národného múzea v Martine na Malej hore. Múzeum obsahuje najväčšiu zbierku ľudovej kultúry na Slovensku a zaslúži si, aby bolo viditeľnou dominantou nášho mesta tak, ako sme zvyknutí na podobné projekty v zahraničí, hovorí predseda občianskeho združenia METRO a iniciátor zbierky Matej Bórik. Dvojpodlažnú budovu navrhol Milan Michal Harminc, ktorý stavbu umiestnil na vyvýšenú terasu mesta ako dominantu mesta v osi ulice, vedenej priamočiaro z hlavného martinského námestia, odkiaľ je na budovu SNM výborný výhľad.

Pôvodnú sústavu chcú demontovať

Monumentálny ráz získala budova aj vďaka radom 18 priebežných kamenných stĺpov na hlavnom priečelí, ktoré v prízemí, vynechaním priečky, vytvárajú širokú arkádu. Prístupový priestor k múzeu je preklenutý dlhým jednoramenným kamenným schodiskom, ktoré bolo rozdelené do 10 úsekov s krajinárskymi úpravami.

Tento priestor pod múzeom bol pred dvomi rokmi upravený – boli odstránené staré vysoké tuje a iné dreviny, ktoré zakrývali výhľad na budovu. Priestor pod múzeom aj schodisko je vo večerných hodinách osvetlené, ale samotná fasáda budovy nie. Práve účelom tejto zbierky je získať financie na osvetlenie fasády hlavnej budovy, aby opäť vynikla jej monumentálnosť a dôležitosť ako dominanty mesta.

, Martinčania vyhlasujú zbierku. Pomôžete osvetliť Slovenské národné múzeum?
Štúdia nasvietenia

 

Zbierka je rozdelená na štyri etapy v celkovej hodnote 11 000 eur s DPH. Náklady potrebné pre realizáciu sú vypočítané vrátane elektroprojektu, zemných prác, osadenia nového osvetlenia medzi stĺpmi a reflektory, ktoré osvetlia fasádu budovy. V rámci projektu je riešené aj spínanie a elektrické napojenie vonkajšieho nasvietenia budovy SNM, pretože pôvodná elektroinštalácia viac než štyridsať rokov nefunguje.

V súčasnosti sú pred budovou SNM namontované 4 morálne aj fyzicky zastarané výbojkové svietidlá. Celá pôvodná sústava osvetlenia sa plánuje demontovať. Nové svietidlá sa napoja na jestvujúcu meranú spotrebu objektu – nevznikne teda nové odberné miesto. Zbierka zahŕňa aj sumu na spotrebu elektriny, keďže v rozpočte múzea na toto nové osvetlenie financie nie sú vyčlenené. Číslo transparentného účtu: SK74 0900 0000 0051 3409 7218

Podklady do zbierky sme pripravili v spolupráci s dodávateľmi osvetlenia Philips Slovakia a zhotoviteľom – spoločnosťou Elektromontáž Martin. Vždy po vyzbieraní etapy zabezpečí občianske združenie METRO jej realizáciu a odovzdanie do používania prostredníctvom darovacej zmluvy,“ dopĺňa Matej Bórik. Viac informácií nájdete na: www.rozsvietmuzeum.sk

METRO, o. z.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

2 komentáre

  1. Neznámy používateľ sa cíti zmätený. Prvá etapa elektroprojekt? Nemali ste už jeden vypracovaný? ( https://ibb.co/kO7c0c ) Verejná zbierka, to znamená neschopnosť združenia zabezpečiť cez výzvy a pod. financovanie a pomaly vyše roka živiť tému a projekt, ktorý aj tak stroskotá ako x ďalších projektov tohto združenia? Alebo sa blížia komunálne voľby a niekto sa potrebuje prezentovať? Všetko je také varenie z vody. Stačí si prejsť domény a „projekty“ tohto združenia, OFFLINE, budeme tu čoskoro 😀

    • My pracujeme len na tom na čo máme financovanie. Ďakujem sused, Zóna bez peňazí, Necpalský prameň, Turiec Online – všetko funguje. Offline je len Tankodrom a Martinská kaviareň a to má svoj účel ale už to tiež dlho nebude tak. No pár ľudí si myslí, že sa to dá aj bez financií, môžete 🙂 Nemenovaný zmätený pán, ktorý sa zabudol podpísať. Aby ste neboli prekvapení o pár dní. Matej Bórik.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *