štvrtok - 18. apríla, 2024
, Mimoriadnu situáciu vyhlásili ďalšie obce v Žilinskom kraji

Mimoriadnu situáciu vyhlásili ďalšie obce v Žilinskom kraji

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehom vyhlásili počas uplynulých hodín ďalšie obce Žilinského kraja. Sú nimi Klin a Beňadovo v okrese Námestovo .

Celkový počet samospráv, ktoré bojujú so snehovou kalamitou stúpol na 17

Snehová kalamita aktuálne prevláda najmä v obciach okresu Námestovo, mimoriadnu situáciu tam vyhlásilo 11 z nich. Podľa starostu obce Klin Karola Revaja sú cesty nateraz sprejazdnené, aspoň teda v prípadne hlavných ťahov. „Vonku máme všetku našu techniku aj súkromnú, o ktorú som požiadal. Dá sa povedať, že obec je relatívne prejazdná,“ povedal v nedeľu (6.1) vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Starosta Beňadova Jaroslav Pepucha uviedol, že na území obce naďalej pretrváva sneženie. Do terénu vyslali všetku technika, ktorú mali k dispozícii. Najväčšie problémy so snehovou kalamitou samosprávy z regiónov Oravy, Kysúc a v okolí Žiliny. V postihnutých lokalitách Žilinského kraja pomáhali hasiči aj v sobotu (5.1). V piatok (4.1.) do neskorého večera pomáhali v obciach Novoť a Mútne, kde vyslobodzovali zapadnuté vozidlá, sprístupňovali cestné komunikácie a vyvážali veľké kopy snehu. V sobotu pokračujú v podobných prácach v spolupráci s DHZO Skalité, Mútne a Oravská Lesná.

Kalamita postihla aj obec Čierne, problémy robilo sneženie aj vietor 

Podľa vyjadrenia tamojšieho starostu Pavla Gomolu okrem neutíchajúceho sneženia situáciu komplikoval silný nárazový vietor. Čierne je tak už tretia samospráva na Kysuciach, ktorá v tomto týždni vyhlásila mimoriadnu situáciu. „Máme 60 ulíc, 20 je odľahlých. Obec bola osídlená po kopcoch aj v údolí Beskýd. Pri dlhodobom snežení a silnom nárazovom vetre je problém udržať cesty v kopcoch zjazdné,“ povedal v nedeľu (6.1) Gomola.

Mimoriadnu situáciu vyhlásili v sobotu (5.1.) popoludní. V utorok (8.1.) nastupujú deti do školy. V obci sú dve základné a dve materské školy. „Odvážame sneh z verejných priestorov a spred škôl. Obecná technika aj tri podnikateľské subjekty, ktoré sme pozvali, aby nám pomohli, sú stále v činnosti. Najnutnejšie práce sme vykonali v sobotu do neskorých nočných hodín,“ uviedol starosta s tým, že situáciu komplikujú aj úzke prístupové cesty.

Prizvané podnikateľské subjekty pracujú podľa Gomolu najmä v obci, horské úseky upravuje samospráva vlastnými silami. „Na to máme zakúpené silné traktory, ktoré vydržia pracovať v takomto teréne, aj frézu na odfrézovanie snehu,“ dodal.

Podľa informácií z odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline majú najväčšie problémy so snehovou kalamitou samosprávy z regiónov Oravy, Kysúc a v okolí Žiliny. V okrese Námestovo vyhlásilo tento týždeň mimoriadnu situáciu už celkom 11 obcí, konkrétne ide o Mútne, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Oravskú Polhoru, Sihelné, Rabču, Novoť, Rabčice, Klin, Beňadovo a Zubrohlavu. V okrese Žilina majú kalamitu v obciach Lutiše, Belá a Terchová. Na Kysuciach sú okrem Čierneho ťažkosti so snehom aj v Skalitom a Krásne nad Kysucou.

Nebezpečenstvo na horách pretrváva aj naďalej

Horská záchranná služba aj naďalej upozorňuje turistov, že vo vysokohorskom prostredí po výdatnom snežení pretrváva vysoké riziko pádu lavín. Na hrebeni Malej Fatry je hmla, slabá viditeľnosť, hrebeň je vyfúkaný s veľkými prevejmi, ktoré sú pri strate orientácie a následnom zaťažení veľmi nestabilné.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …