sobota - 27. apríla, 2024
, Na Orave pomáhajú pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity aj vojaci
Ilustračné foto: pixabay.com

Na Orave pomáhajú pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity aj vojaci

V obciach Oravská Lesná a Novoť pomáhali pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity vojaci zo Žiliny a Martina. Na miesto v utorok (15.1) prišiel aj minister obrany SR Peter Gajdoš, aby preveril, akú ďalšiu pomoc môžu miestnym obyvateľom ozbrojené sily poskytnúť.

Zástupcovia OS sa budú zúčastňovať aj na krízových zasadnutiach

Podľa Gajdoša sa na vojakov môžu obyvatelia spoľahnúť a v prípade mimoriadnych situácií s nimi môžu počítať. Prednosta Okresného úradu v Žiline Michal Lavrík uviedol, že v okrese Námestovo sú najviac postihnuté práve obce Oravská Lesná a Novoť. Veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Žilina Miroslav Gardlo informoval, že jednotka je pripravená pomáhať s riešením kalamitnej situácie tak dlho, ako to bude potrebné. „Nasadili sme hotovostnú jednotku spolu s technikou, pričom zajtra očakávame nasadenie ďalších síl a prostriedkov. Budeme posilnení o materiálovú výzbroj, napríklad snežnice, aby sme boli schopní dostať sa aj k občanom, ktorí zostali odrezaní od pomoci. Pre tento účel nasadíme aj zdravotníckych špecialistov,“ ozrejmil.

Profesionálni vojaci sú pripravení zasiahnuť aj v ďalších obciach a mestách, v prípade, že si to situácia vyžiada.

Hasiči nasadili na hornej Orave aj plávajúci transportér 

Ťažká vyslobodzovacia hasičská technika je od utorka (15.1.) rána k dispozícii v 11 lokalitách Žilinského kraja. Počas dňa zasahovalo na severe Slovenska 60 hasičov, pomoc potrebovali najmä v okresoch Čadca, Žilina a Námestovo, ale aj v Tvrdošíne, Trstenej a Nižnej. Na Oravu v utorok v noci dorazil aj špeciálny plávajúci transportér z Malaciek. Ten slúži najmä v neprístupných lokalitách a osadách na evakuáciu osôb a majetku. „Hasiči pracovali najmä na odstraňovaní nánosov snehu na strechách škôl a zdravotných stredísk, ale tiež na sprístupňovaní komunikácií s traktobagrami a nakladačmi. Technika je neustále nasadená v Novoti, Oravskej Lesnej a Klokočove. Práce budú v stredu pokračovať v Dunajove, Klokočove, Oravskej Lesnej, Novoti a podľa vyžiadania krízového štábu aj v ďalších postihnutých lokalitách,“ uviedol žilinský krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru Jaroslav Kapusniak.

Len počas utorka bolo v Žilinskom kraji nasadených šesť desiatok hasičov, z toho 25 profesionálnych z celého Slovenska a sedem dobrovoľných hasičských zborov z Oravy, Kysúc a z okresu Žilina. V stredu (16.1) bude v nasadení ťažká vyslobodzovacia a hasičská technika z Nitry, Trnavy, Záchrannej brigády Žilina a hasičskej stanice Pliešovce. Do kraja presunú aj ďalšiu techniku z Humenného a Trnavy. „Keďže si to situácia vyžaduje, chceme doplniť jeden traktobager a dva vyklápače,“ uzavrel Kapusniak.

HZS pre lavíny neodporúča pohyb vo vysokohorskom teréne 

Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje všetkých návštevníkov horských oblastí, aby vzhľadom na pretrvávajúce nepriaznivé poveternostné podmienky, zvážili všetky svoje aktivity v horskom a vysokohorskom teréne. „Na hrebeňoch hôr sa miestami očakáva výskyt silného vetra, s priemernou rýchlosťou viac ako 70 kilometrov za hodinu, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť aj okolo 100 kilometrov za hodinu,“ uvádza HZS na svojej internetovej stránke.

Vo Vysokých a Západných Tatrách, Malej Fatre je v stredu veľké lavínové nebezpečenstvo, to znamená štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda tretí stupeň. „Očakáva sa aj výskyt stredne veľkých až veľkých spontánnych lavín, ktoré môžu zasiahnuť údolné trasy,“ upozorňuje HZS.

V nižších polohách do 1200 metrov nad morom sa na trávnatom podklade pri oteplení počas dňa môžu zosúvať samovoľné lavíny z mokrého snehu. Horskí záchranári zároveň varujú, že vplyvom veľkého množstva napadnutého snehu, pretrvávajúceho sneženia a silného vetra dochádza k lámaniu a padaniu stromov na turistické trasy. Pohyb vo vysokohorskom teréne teda HZS dôrazne neodporúča.

Zdroj: TASR

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …