utorok - 23. júla, 2024
, Najkratšou vzdialenosťou medzi ľuďmi je úsmev

Najkratšou vzdialenosťou medzi ľuďmi je úsmev

V utorok 24. novembra zavítali zdravotní klauni s Košom plným humoru na neurológiu a onkológiu v Žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou. Červené nosy prinášajú nielen knihy, hlavolamy či loptičky, ale najmä privádzajú myseľ pacientov na veselšie myšlienky.

„Špeciálna klauniáda je pre dospelých pacientov, pretože aj oni potrebujú humor, keď musia ležať v nemocnici a zvládať stresové situácie. Viac ako deti si uvedomujú svoj zdravotný stav a veľakrát je to pre nich psychicky náročné. Klauni ich majú obveseliť,“ uviedla zástupkyňa riaditeľky Občianskeho združenia ČERVENÝ NOS Clowndoctors Martina Dobšinská.

Spätná väzba nielen zo strany personálu, ale aj dospelých pacientov v nemocnici je veľmi pozitívna. „Máme pacientov, ktorí sú skôr starší, často imobilní. Každá takáto pozornosť či rozveselenie v ťažkých chvíľach im veľmi pomáha. Aj personál si všíma na pacientoch, že  každá takáto aktivita je prínosom pre pacientov, že si to vážia,“ doplnila vedúca sestra neurologického oddelenia Mária Bajaníková.

Zdravotní klauni citlivo pristupujú k atmosfére na izbe i k pacientom. Správajú sa k nim ako k rovnocenným partnerom. Nedávajú im najavo, že sú chorí. Ich klauniádu zažilo aj 35 pacientov na oddelení klinickej a radiačnej onkológie. „Potešili ich dušu aj telo. Dodali im silu v ďalšom boji s ochorením, ktoré ich trápi. Je veľkou pravdou, že najkratšou vzdialenosťou medzi ľuďmi je úsmev. Ďakujeme im, že túto vzdialenosť medzi ľuďmi skracujú,“ priblížila vedúca sestra oddelenia Jana Ďurajková.

Do žilinskej fakultnej nemocnice s poliklinikou zavítali klauni s programom „Kôš plný humoru“ už piaty raz. Okrem dospelých pacientov rozveseľujú celoročne aj deti hospitalizované na pediatrii. Pravidelné klaunské návštevy fungujú v žilinskej nemocnici už 10 rokov a pozitívne ohlasy zo strany detí, rodičov a zdravotníckeho personálu potvrdzujú, že smiech a dobrá nálada majú pre pacientov naozaj zmysel.

zdroj: Viera Jurčiová, hovorkyňa FNsP Žilina

foto: cervenynos.sk

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *