utorok - 16. apríla, 2024
, Pozor na poistenie pred dovolenkou

Pozor na poistenie pred dovolenkou

Martin – Pri kúpe dovolenky sa nik nepozastavuje nad tým, čo obnáša poplatok za „cestovné poistenie“. Automaticky prikývneme. Ale naozaj cestovné poistenie pokrýva bežné aktivity, ktorým sa venujeme v prímorských letoviskách?

Individuálne cestovné poistenie

V rámci individuálneho cestovného poistenia je možné v poistnej zmluve dojednať:  poistenie liečebných nákladov v zahraničí, poistenie úrazu, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie stornovacích poplatkov, poistenie storno špeciál, poistenie nevyužitej cesty, poistenie doplnkových asistenčných služieb, poistenie nákladov na záchrannú činnosť. Každé poistenie má presne stanovený rozsah ochrany. „Poistenie liečebných nákladov v zahraničí je povinnou zložkou cestovného poistenia v zahraničí. Zahŕňa nevyhnutné náklady na liečenie náhleho ochorenia alebo úrazu – teda poplatky za vyšetrenie, ošetrenie, nemocničný pobyt, chirurgické zákroky atď. – vrátane nákladov na prípadnú repatriáciu poisteného,“ vysvetľuje Gabriel Tóth z Allianz – Slovenská poisťovňa, a.s.

Potápanie, vodné lyžovanie, parasailing

Pokiaľ ide o športové aktivity, ktoré sú typické pre každé letné prímorské stredisko, dovolenkové aktivity, ktoré sú ponúkané v rámci hotelových komplexov sú zahrnuté  v štandardnom krytí len za podmienky, ak sú preukázateľne jednorazovo zakúpené v mieste pobytu poisteného. V praxi to znamená, že ste krytí, pokiaľ ste išli na pobytovú dovolenku,  nie zámerne na takú, ktorá je špeciálne zameraná na adrenalínové športy. „Vodno-lyžiarske športy ako vodné lyžovanie alebo vodné športy, pri ktorých je pohyb sprevádzaný ťahaním osoby motorovým plavidlom alebo silou vetra alebo vlnou. Čiže aj jazda na banáne, parasailing, surfing,  jazda na vodnom skútri. Ale aj vodný aerobic, klasické detské animácie vo vode či pobyt v aquaparku sú zahrnuté v štandardnom krytí.,“ menuje bežné aktivity turistov Tóth. Upozorňuje však, že pri potápaní poisťovňa rozlišuje, či je vykonávané v sprievode inštruktora a či poistená osoba  má preukaz na potápanie sa do príslušnej hĺbky. „Takéto potápanie je zahrnuté v štandardnom krytí, ak je vykonávané do hĺbky max. 20 m. Nad 20 m ide už o rizikový šport,“ spresňuje Tóth.

Tabuľka nebezpečných športov

V prípade, že máte namierené na špecializovanú dovolenku so zameraním na viac či menej adrenalínový šport, musíte sa poistiť v zmysle tabuľky rizikových skupín, ktorú majú jednotlivé poisťovne. Stanovuje rozsah športov, činností a prác, za ktorú poisťovateľ uplatňuje prirážku na poistnom (ak je požadovaná poistná ochrana aj pre takúto rizikovú skupinu). Športy, činnosti alebo práce, ktoré nie sú zadefinované v rámci rizikovej skupiny, sú zahrnuté v štandardnom krytí.

Životné a úrazové poistenie

„Pokiaľ má klient dojednané aj iné životné alebo úrazové poistenie, má z týchto poistení nárok na plnenie aj v prípade, ak napr. úmrtie alebo úraz vznikne v zahraničí. Toto plnenie však nezabezpečí úhradu nákladov na liečenie náhleho ochorenia alebo úrazu alebo náklady na prevoz prípadných telesných pozostatkov zo zahraničia, ktoré sú výlučne predmetom cestovného poistenia,“ upozorňuje Tóth.

Autor: Katarína Mažáriová

Foto: web

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

ZA: Mesto sa chystá vynoviť Mariánske námestie aj Horný val

Žilinská radnica sa chystá vynoviť Mariánske námestie v historickom centre. Mesto tiež plánuje zrekonštruovať Kamennú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *