piatok - 26. apríla, 2024
, Ružomberok aj Dolný Kubín spomínali na oslobodenie
Foto: Ilustračné

Ružomberok aj Dolný Kubín spomínali na oslobodenie

Ružomberčania si vo štvrtok 5. apríla pripomenuli 73. výročie oslobodenia mesta. Pri tejto príležitosti sa na Námestí slobody uskutočnil pietny akt kladenia vencov, ktorého sa zúčastnili členovia vedenia mesta, pamätníci, osobnosti verejného, spoločenského, politického i kultúrneho života.

Podľa zástupcu primátora Ružomberka Michala Slašťana je potrebné pripomínať si takéto udalosti najmä v ohľade na mladšie generácie. „Aby vedeli, že niečo takéto sa stalo a že boje boli ťažké a kruté. Napriek tomu bolo naše mesto týmto oslobodzovaním len málo poškodené. Ružomberčania boli veľmi šikovní, pretože dokázali nemeckú armádu presvedčiť, aby nepoškodili stavby a priemysel mesta,“ uviedol.

Na oslobodzovacie boje si v Ružomberku spomínajú pravidelne. Svojím spôsobom tento deň podľa Slašťana patrí do čestných dní mesta. Podľa Monografie mesta Ružomberok postupovala 3. československá samostatná brigáda 5. apríla 1945 na Bešeňovú a po zrážkach s nemeckými hliadkami o 10. hodine dorazila na východný okraj Ružomberka. K mestu po južnom brehu Váhu spolu so sovietskymi jednotkami postupovala 4. československá brigáda. Ešte predpoludním sa začal súbežný útok oboch brigád na Ružomberok. Nemecká obrana vzdorovala len krátko, vojaci Wehrmachtu, vedúc ústupový boj, sa stiahli na západ. Do mesta vstúpili od juhozápadu a severozápadu príslušníci oboch brigád 1. Československého armádneho zboru. Súčasne s Ružomberkom boli oslobodené dve desiatky obcí dolného Liptova.

Podujatie zorganizovalo mesto Ružomberok v spolupráci s Kultúrnym domom Andreja Hlinku v Ružomberku a Oblastným výborom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ružomberok.

Spomínali aj v Dolnom Kubíne

Aj mesto Dolný Kubín, ale aj niekoľko oravských dedín, pripomenulo 73. výročie oslobodenia od fašizmu. Historická a významná udalosť však neprilákala veľký počet obyvateľov. Na Hviezdoslavovom námestí, kde je pomník oslobodenia, sa zišlo len približne 20 ľudí. Doplnilo ich niekoľko desiatok detí zo základných škôl. Slávnosti sa zúčastnil aj priamy účastník bojov v Druhej svetovej vojne Jaroslav Prokop.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Laska na dedine, Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Stavanie máju, svadobné zvyky, či ľúbostná poradňa. Múzeum slovenskej dediny priblíži tému lásky na slovenskom vidieku

Tradičná dedinská etiketa prikazovala, aby láska bola skromná. Nesmela byť okázalá, ani sa nemala prejavovať …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *