utorok - 27. februára, 2024
hokejbal, Slovenskí hokejbalisti sú vo finále, zlato budú obhajovať proti Kanade

Slovenskí hokejbalisti sú vo finále, zlato budú obhajovať proti Kanade

Mimoriadne vyrovnaný semifinálový zápas medzi Slovenskom a hostiteľskou krajinou, Českom mal nádych finálového zápasu. Vyrovnané výkony brankárov na oboch stranách znamenali bezgólový výsledok v riadnom hracom čase. Finalistu turnaja určili až samostatné nájazdy!

Začiatok v znamení nevyužitých presiloviek

Od úvodu stretnutia bolo vidno, že na seba narazili dva vyrovnané celky. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, postupne však začali mať prevahu domáci hokejbalisti. Ich aktivita vyústila do početnej výhody, na trestnú lavicu rozhodcovia poslali Mareka Slováka. Slováci ju prečkali bez ujmy a aj oni si vypracovali sľubnú šancu, keď sa snažil strelu svojho spoluhráča tečovať a následne dorážať Boris Oravec. Slovenské mužstvo v závere tretiny tiež získalo výhodu presilovej hry, Česi sa však ubránili.

Petrík a Heczko boli bezchybní

Po prestávke si presilovku zahral pre zmenu domáci tím, Lukáš Maděra inkasoval dve minúty za držanie. Všetky české strely počas nej skončili na výborne chytajúcom Stanislavovi Petríkovi. Tak ako v predošlých dueloch, aj tentoraz mal súper problémy s rýchlosťou Miroslava Božika. V dvadsiatej minúte ho nedovolene poslal k zemi Tomáš Rejthar a odišiel si posedieť na trestnú lavicu. Zverenci trénera Jozefa Ďurisa počas presilovky zatlačili Čechov do vlastného pásma, ich dôraz v kombinácii s českým bránením vyústil do viacerých vzájomných potýčok. V závere presilovky sa na gólmana Lukáša Heczka sám rútil Boris Oravec, úspešnejší v tomto prípade bol český brankár. Držanie loptičky sa aj naďalej striedalo, Slováci si dokázali vypracovať príležitosti vďaka svojej rýchlosti, Česi šli dôrazne a s väčším počtom hráčov za dorážkami. Minútu pred koncom prostrednej časti hry prečíslila dvojica Božik – Slovák českú obranu, finálnu prihrávku na druhého menovaného však prekazil Heczko.

hokejbal, Slovenskí hokejbalisti sú vo finále, zlato budú obhajovať proti Kanade

Slovákov nebolo cítiť len na ihrisku, ale aj v publiku. Hoci boli v menšom počte, slovenských fanúšikov na tribúnach bolo počuť. V tridsiatej štvrtej minúte aplaudovali Petríkovi, ktorý zoči-voči vychytal úplne osamoteného Ondřeja Březinu. V podobnej situácii zastavil neskôr aj českého útočníka Tomáša Wróbela. Slovenský brankár bol i na konci situácie z tridsiatej deviatej minúty. Česi šli opäť nepríjemne za dorážkou, Březina v bránkovisku atakoval Petríka, ktorý mu tvrdý prístup oplatil. Napokon z toho bolo obojstranné vylúčenie za hrubosť pre českého útočníka a Ivana Káčera, ktorý prišiel svojmu gólmanovi na pomoc. Na konci tretej pätnásťminútovky čakali slovenský tím krušné chvíle. Za nebezpečnú hru s vysokou hokejkou dostal obranca Pavol Blahút trest 2+2 minúty a Slováci sa museli brániť. Osemnásť sekúnd pred koncom riadnej hracej doby sa však česká lavička dopustila chyby, za príliš mnoho hráčov na ploche dostala dvojminútový trest a sily na ihrisku sa opäť vyrovnali. Keďže počas 45 minút gól nepadol, na rad prišlo 10-minútové predĺženie.

Zápas sa ďalej dramatizoval

Ak sa zdalo, že hokejbal v tomto zápase už nemôže byť rýchlejší, predĺženie toto zdanie vyvrátilo. Veľkú šancu mal najskôr Jan Pospíšil, stroskotal však na Petríkovi. Na opačnej strane zas Martinusík ponúkol loptičku Milanovi Beniačovi, ten však Heczka neprekonal. Slovenský tím si zahral aj presilovku, nedokázali sa však dostať k zakončeniu. Po nej na opačnej strane proti Wróbelovi opäť skvele zakročil Petrík. Posledných šestnásť sekúnd hrali po vylúčení Radovana Zelenku Česi presilovku. Gól v nej nepadol, českú strelu zastavila žŕdka a o víťazovi tak museli rozhodnúť samostatné nájazdy.

Rozuzlenie napínavého duelu prišlo až v siedmej sérii nájazdov, o slovenskom postupe do finále rozhodol Patrik Svitana.

hokejbal, Slovenskí hokejbalisti sú vo finále, zlato budú obhajovať proti Kanade

 

Patrik Svitana, autor rozhodujúceho nájazdu:

Jozef Ďuris, trenér reprezentácie:

Slovensko – Česká republika 1:0 sn. (0:0, 0:0, 0:0 – 0:0)

Najlepší hráč SR: Rampáček

7592 divákov – historický rekord majstrovstiev sveta v hokejbale

  • V drese českého výberu sa do bránky postavil Lukáš Heczko, ktorý je zároveň brankárom martinského Imperial Vitamins.
  • Slovenský brankár Stanislav Petrík neprekonaný v hre už viac ako 180 minút.
  • Dve sekundy pred koncom predĺženia trafil český hráč Bacovský pravú žrď našej brány.

Slovensko: Petrík (Mišovec) – Minárik, Káčer, Titka, Blahút, Bujdák, Zelenka, Tupý, Dejneka, – Rampáček, Martinusík, Kollár, Hrivnák, Beniač, Maděra, Oravec, Teplický, Slovák, Škultéty, Lipták, Svitana, Božik, Piják

Česko: Heczko (Šimara) – Benedikt, Dědič, Kudela, Pospíšil, Rejthar, Slanec, Švanda, Vlasák – Barnošák, Bílý, Březina, Fejfar, Hnízdil, Bacovský, Kruček, Kubeš, Lux, Peschout, Soukup, Špaček, Štěpáník, Wróbel

hokejbal.sk

foto: René Lazový

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, MHK Martin opäť bližšie k prvej lige! Bratislavu zdolali s čistým štítom

MHK Martin opäť bližšie k prvej lige! Bratislavu zdolali s čistým štítom

Úspešne dobojované! Sobotné stretnutie MHK Martin s Osmos Bratislava sledovalo podľa oficiálneho záznamu na štadióne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *