sobota - 15. júna, 2024
, ŽSK dofinancuje 34 neštátnych školských zariadení. Akú sumu schválili poslanci?
Foto ilustračné

ŽSK dofinancuje 34 neštátnych školských zariadení. Akú sumu schválili poslanci?

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) použije na dofinancovanie 34 neštátnych školských zariadení 280.000 eur, ktoré schválili poslanci zastupiteľstva ŽSK v rozpočte na rok 2018. Na tlačovej konferencii o tom informovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Doplnila, že pôjde o navýšenie normatívu pre základné umelecké školy, školské jedálne, internáty, centrá voľného času a jazykové školy. „ŽSK celkovo prispieva na školské zariadenia sumou 7,7 milióna eur ročne. Z toho ide 5,4 milióna eur na zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK a 2,3 milióna eur na neštátne zariadenia. Takže budem rada, že prestaneme deti deliť na naše a vaše, ale naozaj pôjde o rozvoj aktivít pre deti, ktoré žijú v ŽSK,“ povedala Jurinová.

Vysvetlila, že podľa donedávna platného všeobecne záväzného nariadenia (VZN) dostávali cirkevné a súkromné školské zariadenia 88 percent z normatívu na dieťa od štátu. „Novým znením VZN zvyšujeme platby za tieto služby o 12 percent a dorovnávame ich do 100 percent. Odstraňujeme tak diskrimináciu medzi zariadeniami v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK a cirkevnými a súkromnými zariadeniami,“ zdôraznila predsedníčka ŽSK.

Zrovnoprávnenie normatívov víta aj riaditeľka súkromného centra voľného času (CVČ) v Martine Helena Ristvejová. „Ponúkame rovnakú službu ako verejné CVČ, preto nevidíme dôvod, aby normatívy boli rozdielne. V praxi to znamená, že budeme môcť nakúpiť materiál na krúžky, čím sa zatraktívnia. Napríklad aj na krúžky v oblasti robotiky, ktoré majú vysokú pridanú hodnotu, ale sú veľmi náročné na materiálno-technické zabezpečenie,“ podotkla Ristvejová.

Podľa riaditeľky Diecézneho školského úradu Žilinskej diecézy Miriam Janegovej je diecéza zriaďovateľom školských internátov, CVČ a školských jedální, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou stredných škôl. „Dofinancovanie prostriedkov pre tieto zariadenia zabezpečí ich normálny chod a existenciu. Veľmi sa tešíme, že naši riaditelia nebudú stále v strese, ako udržať zariadenia v chode. Ďalším prínosom je, že riaditelia sa budú môcť viac venovať skvalitneniu výchovno-vzdelávacieho procesu, ale aj služieb, ktoré ponúkajú,“ dodala Janegová.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *